
Kadzidłowiec Boswellia serrata
Boswellia serrata, nazywana również indyjskim kadzidłem (kadzidłowcem), to roślina pochodząca z Indii. Jest rozgałęzionym drzewem średniej wielkości o szarej korze i zielonych liściach. Kadzidłowce występują na terenie Indii, Pakistanu, północno-wschodniej Afryki i na Półwyspie Arabskim. Roślina ta od setek lat używana jest jako składnik kadzidła i lekarstwo w medycynie afrykańskiej i azjatyckiej.
Lecznicze działanie boswelli
Pozyskiwana z kory kadzidłowca żywica po oczyszczeniu jest stosowana jako surowiec leczniczy. Aktywne składniki znajdujące się w żywicy kadzidłowca – kwasy bosweliowe – wykazują działanie antyrakowe i przeciwzapalne. Z tego względu w tradycyjnej medycynie indyjskiej tej rośliny używa się do leczenia schorzeń stawów, kości, kręgosłupa, przewodu pokarmowego, a także dróg oddechowych i alergii.
Kwasy bosweliowe w walce z nowotworami
Kilkadziesiąt procent żywicy kadzidłowca indyjskiego stanową organiczne kwasy, które mają udowodnione naukowo działanie antynowotworowe. Polega ono na przyśpieszaniu apoptozy komórek rakowych, czyli ich naturalnie zaprogramowanego obumierania. Badania naukowe pokazują skuteczność kwasów bosweliowych zwłaszcza w stosunku do guzów mózgu, raka jelita grubego i białaczki.

Przeciwzapalny i przeciwbólowy kwas AKBA
Jeden z kwasów bosweliowych – kwas acetyl-11-keto-beta-bosweliowy (kwas AKBA) – hamuje 5-lipooksygenazę (5-LO), czyli enzym wytwarzający leukotrieny, lipidy związane z układem odpornościowym, zaangażowane w reakcje astmatyczne i alergiczne oraz wpływające na utrzymanie procesów zapalnych w organizmie. Oznacza to, że kwas AKBA ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.
Zastosowanie ekstraktu z boswelli w leczeniu stawów
Ze względu na zawartość kwasów bosweliowych, w tym kwasu AKBA, ekstrakt z żywicy kadzidłowca może być stosowany w leczeniu wielu przypadłości. Przede wszystkim jest skutecznym lekarstwem na zapalenie kości i stawów. Łagodzące ból właściwości boswelli wykorzystuje się też przy nieuleczalnej chorobie, jaką jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Przeprowadzone badania potwierdziły, że ekstrakt z kadzidłowca znacznie poprawia ruchliwość przy zginaniu stawów, zmniejsza obrzęk oraz chroni przed utratą tkanki chrzęstnej spowodowaną stanami zapalnymi.
Zbawienny wpływ kadzidłowca na jelita
Ajurweda od setek lat polecała stosowanie kadzidłowca w dolegliwościach układu pokarmowego, takich jak: biegunki, wzdęcia czy bóle. Również konwencjonalna medycyna przekonuje o dobroczynnych właściwościach tej rośliny. Badanie przeprowadzone przez Colorado State University wykazało, że ekstrakt z boswelli zmniejsza stany zapalne układu pokarmowego, a dokładnie jelit. Udowodniona jest również jego skuteczność w łagodzeniu objawów choroby Leśniewskiego-Crohna, czyli nieswoistego zapalenia jelit.
Kadzidłowiec przeciw zapaleniom dróg oddechowych, astmie i alergiom
Boswellia serrata jest stosowana z powodzeniem przy schorzeniach dróg oddechowych. Dzięki działaniu kwasu AKBA przeciw produkcji leukotrienów przyczynia się do udrożnienia dróg oddechowych, zmniejszając obrzęk oskrzeli oraz zatok. Tym samym kadzidłowiec indyjski pomaga również złagodzić najgorsze objawy astmatyczne.
Boswellia dobra dla wątroby, pomocna przy cukrzycy
Udowodniono, że wyciąg z boswelli obniża poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów we krwi. Dzięki temu skutecznie reguluje równowagę cholesterolu we krwi, co pozytywnie wpływa na wątrobę i jest podstawą profilaktyki przeciwmiażdżycowej. Badania kliniczne wykazały też, że stosowanie kadzidłowca przy cukrzycy typu 1 pomaga zapobiec powikłaniom, które najczęściej atakują wątrobę oraz nerki.
Profilaktyka chorób autoimmunologicznych
Przeciwzapalne i antynowotworowe właściwości kwasów bosweliowych przemawiają za stosowaniem ekstraktu z kadzidłowca nie tylko w celach leczniczych, lecz także profilaktycznych.