
Tarczyca i jej funkcje
Tarczyca jest ważnym organem, należącym do układu wydzielniczego – produkuje hormony odpowiedzialne za regulację metabolizm całego organizmu. Najważniejsze z nich to:
- trójjodotyronina (T3),
- tyroksyna (T4),
- kalcytonina.
Hormony te stymulują wzrost i rozwój organizmu, przyspieszają przemianę materii i wpływają na rozwój układu nerwowego. Praca tarczycy regulowana jest przez przysadkę mózgową, która wydziela hormon tyreotropowy (TSH) – co z kolei powoduje uwalnianie hormonów tarczycy do krwiobiegu.
Co się dzieje, gdy hormonów jest zbyt mało?
W przypadku, gdy tarczyca nie wydziela odpowiedniej ilości hormonów, dochodzi do znacznego spowolnienia procesów metabolicznych, co skutkuje zwiększeniem masy ciała. Chory staje się zmęczony, ospały i często senny, może mieć także problemy z pamięcią oraz stany depresyjne. Gdy tarczyca gorzej pracuje, człowiek częściej marznie, a także jego skóra i włosy wyglądają niezdrowo – cera jest blada, zimna i sucha, a włosy łatwo się łamią i przerzedzają. Wolniej zaczyna pracować też serce chorego.
Po rozpoznaniu wyżej wymienionych objawów warto przebadać poziom hormonów tarczycy we krwi. Nieleczona niedoczynność gruczołu jest równie groźna co nadczynność tarczycy – może doprowadzić nawet do śpiączki hipometabolicznej, a w konsekwencji do śmierci.
Przyczyny niedoczynności tarczycy
Niedoczynność tarczycy może mieć różne przyczyny, do najczęstszych należą:
- wada wrodzona,
- zapalenie tarczycy, np. w przebiegu choroby Hashimoto lub pojawiające się u kobiet po porodzie,
- nadmiar lub niedobór jodu w diecie,
- leczenie jodem promieniotwórczym, a także niektórymi lekami.
Jak leczyć niedoczynność tarczycy?
W przypadku zdiagnozowania niedoczynności tarczycy konieczna jest konsultacja się z lekarzem. Leczenie polega przede wszystkim na suplementacji tyroksyny, która w organizmie ulega częściowo przekształceniu w trójjodotyroninę. Dawki ustala lekarz i na początku leczenia konieczne jest regularne sprawdzanie poziomu hormonów we krwi, by nie dopuścić do ich przedawkowania.