On:
list W: Ból person Dodane przez:

Chondroityna i glukozamina - ochrona dla stawów

Siarczany glukozaminy oraz chondroityny są zalecane osobom ze zwyrodnieniową chorobą stawów, także z bólami stawów.

Chondroityna i glukozamina

Chondroityna jest mukopolisacharydem naturalnie syntetyzowanym w organizmie. W postaci siarczanu chondroityna jest jednym ze składników chrząstki stawowej. Jego główną rolą jest zapobieganie ścieraniu się powierzchni chrząstek stawowych w czasie ruchu stawu, ponieważ wiąże dużą ilość wody i działa trochę jak żel. Gdy jest jej za mało, może dochodzić do rozwoju zwyrodnieniowej choroby stawów.

Glukozamina jest aminocukrem syntetyzowanym w organizmie z glukozy. Jest prekursorem chondroityny, a także wchodzi w skład chrząstki stawowej. Z wiekiem w każdym organizmie procesy syntezy glukozaminy znacznie zmniejszają intensywność, co może utrudniać pracę stawów i sprzyja ich uszkodzeniom.

Czy warto suplementować siarczany

Glukozamina występuje w małych ilościach w żywności, konieczne jest więc jej suplementowanie. Podobnie jest z chondroityną. Siarczan chondroityny uzupełnia niedobory tej substancji w chrząstkach stawowych. Glukozamina zmniejsza stan zapalny w obrębie stawów, częściowo używana jest do syntezy chondroityny, łagodzi przebieg chorób zwyrodnieniowych stawów.

Czy to na pewno działa

Przeprowadzono wiele badań nad efektywnością suplementacji siarczanów chondroityny oraz glukozaminy. Niektóre badania wskazują, że raczej działa tu efekt placebo, jednak większość z nich wskazuje, że regularne i długotrwałe stosowanie tych suplementów zmniejsza dolegliwości bólowe w obrębie stawów. Bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej dawki obu substancji oraz to, aby w chorobie zwyrodnieniowej stawów glukozamina w suplemencie była pod postacią siarczanu.

Kto może stosować suplementy

Siarczany glukozaminy oraz chondroityny są zalecane przede wszystkim osobom ze zwyrodnieniową chorobą stawów, ale także z bólami stawów. Zaleca się suplementację także sportowcom do regeneracji narządu ruchu po treningach.

Warto jednak zauważyć, że nie każdy może stosować te suplementy diety, szczególnie jeśli nie skonsultował tego z lekarzem. Siarczany mogą wchodzić w reakcję z innymi lekami, mogą wywoływać reakcje alergiczne. Zdarza się, że powodują zaostrzenie objawów innych chorób, w tym cukrzycy oraz astmy.


Bibliografia

Bojarowicz H., Dźwigulska P., Suplementy diety, cz. 2, Wybrane składniki suplementów diety oraz ich przeznaczenie, Hygeia Public Health 2012, t. 47, nr 4, s. 433–441, online.

Chojnacki M. i in., Osteoartroza: etiologia, czynniki ryzyka, mechanizmy molekularne, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej 2014, t. 68, s. 640-652, online.

Studzińska-Sroka E., Byłka W., Glukozamina – pomoc w leczeniu osteoartrozy, Postępy Fitoterapii 2011, nr 4, s. 248–253, online.

Tallia A., Cardone D., Asthma exacerbation associated with glucosamine-chondroitin suplement, Journal of American Farmacology Practice 2002, vol. 15, s. 481–484, online.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password