On:
list W: Ból person Dodane przez:

Kasztanowiec na zmęczone nogi

Wyciągi z kasztanowca są dobrym źródłem escyny, która ma działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, wzmacniające i uszczelniające naczynia krwionośne.

W walce z pękającymi naczynkami

Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum L.) jest drzewem zaliczanym do rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae Juss.). Pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego, jednak obecnie jest szeroko rozpowszechniony w całej Europie. Nasiona, kwiaty, kora, liście i niedojrzałe owoce kasztanowca są cenionymi surowcami leczniczymi i kosmetycznymi.

Źródło escyny

Główną substancją czynną wyciągu z nasion kasztanowca jest escyna, będąca mieszaniną saponin. Wykazuje ona działanie: przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, wzmacniające i uszczelniające naczynia krwionośne. Escyna zmniejsza przepuszczalność naczyń. Hamuje aktywność hialuronidazy (odpowiedzialnej za rozkład kwasu hialuronowego) i syntetazy prostaglandyn (biorącej udział w rozwoju stanów zapalnych). Poprawia napięcie żylne, zmniejsza pojemność żylną i obniża lepkość krwi, usprawniając krążenie.

Bogactwo kumaryn

Kora kasztanowca jest bogata w kumaryny: eskulinę, eskuletynę, fraksynę, skopoletynę – wpływające ochronnie na ściany naczyń krwionośnych i zapobiegające zastojom żylnym. Znajdują się w niej także garbniki, mające właściwości ściągające, przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne oraz przeciwbakteryjne.

Moc przeciwutleniaczy

Do innych substancji występujących w kwiatach, liściach, owocach, nasionach i korze kasztanowca należą: glikozydy flawonowe (pochodne kwercetyny i kemferolu), procyjanidyny, fenolokwasy, leukocyjanidyny. Związki zawarte w kasztanowcu mają m.in. właściwości przeciwutleniające.

Ulga dla zmęczonych nóg

Wyciąg z nasion kasztanowca i izolowana z niego escyna znajdują zastosowanie w profilaktyce i leczeniu: przewlekłej niewydolności żylnej, owrzodzeń żylakowych, obrzęków pooperacyjnych i pourazowych, hemoroidów, stanów zapalnych żył kończyn dolnych, zespołu pozakrzepowego, niewydolności limfatycznej. U osób z niewydolnością żylną preparaty z kasztanowca zmniejszają opuchliznę, redukują uczucie zmęczenia i ból.

Na problemy z cellulitem i „pajączkami”

Wyciągi z kory i nasion kasztanowca są wykorzystywane w kosmetyce. Ze względu na właściwości uszczelniające, wzmacniające i przeciwzapalne wchodzą w skład w kosmetyków do cery naczynkowej i dojrzałej. Preparaty z kasztanowcem poprawiają mikrokrążenie i usprawniają usuwanie toksyn, dzięki czemu mogą wspomóc walkę z cellulitem.

Dobre połączenie

Dla zwiększenia efektywności działania wyciąg z nasion kasztanowca często łączy się ekstraktami z arniki górskiej, miłorzębu, nagietka, wąkrotki azjatyckiej.

Przeciwwskazania

Preparatów z kasztanowca nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz dzieci. Ich długotrwałe przyjmowanie wymaga konsultacji lekarskiej. Należy zachować ostrożność w przypadku chorób nerek i serca.


Bibliografia

Piaskowska M., Kasztanowiec zwyczajny, Panacea 2003, nr 4 (5), s. 12-14.

Karłowicz-Bodalska K., Rudkowska E., Han-Marek M., Leki naturalne o działaniu ochraniającym ściany naczyń krwionośnych, Postępy Fitoterapii 2006, nr 1, s. 47-60.

Nowak G., Surowce roślinne stosowane w chorobach układu krążenia i serca, Herba Polonica 2009, t. 55, nr 2, s. 100-120.

Matławska I., Leki roślinne w terapii guzków krwawniczych odbytu, Postępy Fitoterapii 2002, nr 3-4, s. 70-74.

Guttman A., Kasztanowiec: właściwości lecznicze i kosmetyczne kasztanowca zwyczajnego, Poradnikzdrowia.pl, 24.09.2015, online: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/kasztanowiec-wlasciwosci-lecznicze-i-kosmetyczne-kasztanowca-aa-7r8B-vsvk-grwt.html [dostęp: 13.01.2020].

Dylewska-Grzelakowska J., Kosmetyka stosowana, Warszawa 1999, s. 77-79.


 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password