Zastosowanie w pielęgnacji skóry
W środowisku naturalnym nie brakuje minerałów, które można z powodzeniem wykorzystać w kuracjach upiększających. Jednym z najcenniejszych darów polskiej natury jest borowina. Dzięki temu, że skutecznie wspomaga pielęgnację skóry, zabiegi z jej użyciem są powszechnie stosowane m.in. w leczeniu uzdrowiskowym.
Tajemnica „czarnego złota”
Borowina to naturalny peloid o szerokim zastosowaniu leczniczym i kosmetologicznym. Ten wyjątkowy torf powstał z obumarłej roślinności bagiennej przetworzonej przez mikroorganizmy w warunkach wysokiej wilgotności i ograniczonego dostępu powietrza. Duże złoża tego torfu znajdują się np. w Europie Wschodniej. Zawiera on ponad 50% substancji organicznych, co pozwala zaliczyć go do biolitów, a składa się m.in. z: kwasów humusowych, garbników, pektyn, bitumin, związków krzemu, siarki, sodu, magnezu, glinu i żelaza.
Za lecznicze właściwości borowiny odpowiadają przede wszystkim związki humusowe (kwasy huminowe, fulwokwasy), fenolokwasy, aminokwasy i bituminy. Wykazują one działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze, immunostymulujące, antyoksydacyjne i absorpcyjne. Związki zawarte w borowinie wpływają korzystnie na syntezę kolagenu i regenerację komórek. Dzięki zdolności do zatrzymywania ciepła borowina poprawia ukrwienie skóry i tkanek głębokich oraz ogranicza napięcie mięśni gładkich. Miejscowe przegrzanie tkanek, spowodowane zabiegami borowinowymi, prowadzi także do przyspieszenia metabolizmu komórkowego.
Wpływ na skórę
Ze względu na dobroczynne oddziaływanie na skórę, doskonale sprawdza się w kosmetologii i odnowie biologicznej. Zabiegi z jej użyciem wykonuje się głównie w celu poprawienia jędrności skóry, ograniczenia powstawania rozstępów i cellulitu. Wiele osób ceni ją za działanie wyszczuplające i modelujące. Borowina wygładza skórę i poprawia jej napięcie, redukuje zmarszczki, wspomaga detoksykację oraz zwalczanie wolnych rodników, dlatego bywa elementem kuracji odmładzających. Warto zastosować ją także do ograniczenia zmian zapalnych, trądzikowych czy łuszczycowych bądź do rozjaśnienia przebarwienia na skórze. Wbrew pozorom z właściwości borowiny można korzystać nie tylko w salonach kosmetycznych i uzdrowiskach, ale również w zaciszu domowym. Kosmetyki z borowiną polecane są zwłaszcza do pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej oraz cery trądzikowej. Szampony z jej dodatkiem mogą z kolei pomóc włosom z tendencją do przetłuszczania lub osłabionych.
Przeciwwskazania
Choć zabiegi borowinowe mogą wpływać pozytywnie na organizm, należy pamiętać, że nie każdy powinien z nich korzystać. Przeciwwskazaniem są m.in.: nowotwory, stany zapalne, niewydolność krążenia, miażdżyca, niedokrwistość, endometrioza, nadciśnienie, cukrzyca, choroby nerek, choroby serca, gruźlica, zakrzepowe zapalenie żył, choroby przebiegające z gorączką. Z kąpieli borowinowych muszą też zrezygnować osoby w podeszłym wieku, dzieci i kobiety w ciąży.