On:
list W: Medycyna naturalna person Dodane przez:

Krzem, pierwiastek życia

Ma wpływ na elastyczność skóry, naczyń krwionośnych oraz wzrost i wapnienie kości.

Medycyna od wielu lat zajmuje się badaniem właściwości krzemu, pierwiastek ten odgrywa bowiem ważną rolę w organizmie człowieka. Jego odpowiednie stężenie pozwala zapobiegać wielu dolegliwościom oraz chorobom.

Krzem w ludzkim organizmie

Pod względem rozpowszechnienia w organizmie krzem jest trzecim pierwiastkiem śladowym i występuje w zdrowych tkankach. Jego poziom w ciele człowieka zmniejsza się wraz z wiekiem, tkanki ulegają zaś stopniowej degeneracji. Największe pokłady krzemu znajdują się w: nerkach, wątrobie, śledzionie, skórze oraz kościach.

Krzemto pierwiastek, który odgrywa szczególną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu tkanki łącznej. Niezbędny jest także w procesie wzrostu oraz wapnienia kości. Z tych względów stosowany jest często w leczeniu stawów i osteoporozy.

Włókna kolagenu, w których tworzeniu uczestniczy krzem, mają wpływ na elastyczność skóry. Od ich dobrego stanu uzależnione jest tworzenie się zmarszczek. Ponadto pierwiastek przyspiesza leczenie uszkodzeń skóry oraz ścian naczyń krwionośnych.

Krzem odgrywa kluczową rolę w walce z rozwojem kamieni nerkowych i kamieni żółciowych. Reagując ze szczawianem wapnia, który jest podstawowym składnikiem kamieni nerkowych, krystalizuje się i wypłukuje go z organizmu, zapobiegając tworzeniu się złogów.

Dobowe zapotrzebowanie na krzem

Większość społeczeństwa zmaga się z niedoborem krzemu w organizmie. Dzienne zapotrzebowanie nań dorosłego człowieka wynosi 20–30 mg, czyli niemal dwukrotnie więcej niż żelaza i cynku, a u mężczyzn jest większe niż u kobiet. Jeszcze inaczej sytuacja wygląda u osób chorujących na osteoporozę – ich dobowe zapotrzebowanie wynosi powyżej 40 mg.

Poziom krzemu w organizmie

Objawami obniżonego poziomu krzemu w organizmie mogą być:

  • osłabienie kości i stawów,
  • powolne gojenie ran,
  • wypadanie włosów,
  • łamliwość paznokci.

Jak dotąd nie odnotowano przypadków przedawkowania krzemu.

Leczenie krzemem

Choć nie ma jeszcze oficjalnych danych potwierdzających lecznicze zastosowanie krzemu, stosowany on jest jako naturalny preparat w profilaktyce:

  • chorób serca,
  • miażdżycy,
  • choroby Alzheimera,
  • problemów z trawieniem,
  • skręceń i zwichnięć stawów.

Krzem bierze udział w procesach detoksykacyjnych i regeneruje organizm, wpływając na przyspieszenie tempa przemiany materii. Usprawnia działanie całego organizmu, szczególnie układu sercowo-naczyniowego. Naukowcy udowodnili, że w tętnicach dotkniętych miażdżycą poziom stężenia krzemu jest znacznie niższy niż w zdrowych tętnicach, co świadczy o tym, iż jego zawartość w organizmie wpływa na elastyczność naczyń krwionośnych i zastawek serca.

Obserwacje kliniczne wykazały również, że obecność kwasu krzemowego w wodzie pitnej zmniejsza ryzyko zapadania na chorobę Alzheimera, która wywołana jest zanieczyszczeniem organizmu przez aluminium.

Walka z niedoborem krzemu

Prawidłowy poziom krzemu w organizmie najlepiej utrzymywać, sięgając po jego naturalne źródła, takie jak błonnik roślinny. Najwięcej pierwiastka można znaleźć w zbożach, szczególnie w owsie, prosie oraz jęczmieniu. Bogatym źródłem krzemu jest także skrzyp polny. Należy przy tym pamiętać, aby w diecie nie zabrakło warzyw, np. sałaty, ogórka (jedzonego ze skórką), selera, marchewki.

Najłatwiej dostępnymi, biologicznymi źródłami krzemu są woda pitna oraz samodzielnie przygotowana woda krzemionkowa.

Woda krzemionkowa

Natura stworzyła wodę krzemionkową nie przez przypadek. Jej właściwości lecznicze pomagają w walce z wirusami i bakteriami, wspomagają odporność, poprawiają stan skóry, włosów oraz paznokci. Picie wody krzemionkowej polecane jest przy parodontozie oraz stanach zapalnych.

Samodzielne przygotowanie wody krzemowej nie jest trudne. W naturalnych warunkach, powstaje ona w kontakcie wody mineralnej ze skałami. Odtwarzając ten proces w domu, należy na każdy litr wody wziąć 10 g krzemienia lub kwarcu, następnie zalać kamienie wodą i odstawić na trzy, cztery doby. Przygotowanej wody można używać m.in. do picia, płukania gardła, kąpieli.


Bibliografia

Tagi: krzem
Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password