list W: Cukrzyca

Co mówi o nas język?

Już od dawna praktykuje się diagnozowanie stanu zdrowia człowieka na podstawie wyglądu jego języka.

Język i jego budowa

Język znajduje się w jamie ustnej, służy m.in. do przesuwania pokarmu, umożliwia ssanie, rozpoznawanie smaków dzięki licznym receptorom smaku. Jest złożony z mięśni i tkanki łącznej. Jest niezbędny do mówienia. Czy jednak sam może o nas coś powiedzieć?

Diagnozowanie na podstawie języka

W tradycyjnej medycynie chińskiej od wieków praktykuje się diagnozowanie stanu zdrowia człowieka na podstawie wyglądu jego języka. Oceniany jest jego ogólny wygląd, kolor, jednolitość powierzchni i pojawianie się zmian punktowych lub osadów. Problemem jest to, że analiza taka wymaga od lekarza dość dużego doświadczenia, zanim nauczy się rozpoznawać poszczególne objawy. Jednak diagnozowanie na podstawie języka jest na tyle obiecujące, że opracowywane są obecnie komputerowe metody diagnozowania na podstawie zdjęć języka.

Co można wyczytać z języka?

• Język włochaty – pojawianie się szczególnie na czubku języka wydłużonych wypustek przedłużających brodawki językowe, których może być tak dużo, że język wydaje się brązowy lub prawie czarny; przyczyną takiego stanu może być dieta zbyt uboga w błonnik, nieprawidłowa higiena jamy ustnej lub grzybica.

• Język geograficzny – na języku pojawiać się rumień wędrujący, powodujący miejscowo wygładzenie brodawek językowych, może być powodowany paleniem papierosów, chorobami systemowymi lub infekcjami grzybiczymi.

• Leukoplakia włochata inaczej rogowacenie białe – na bocznych powierzchniach języka pojawiają się białe płytki, może być efektem upośledzenia odporności organizmu.

• Biały grudkowaty nalot – jeśli na całej powierzchni języka pojawia się biały nalot, może wskazywać to na infekcje grzybicze, np. przez grzyby z rodzaju Candida.

• Przesuszony, popękany język – takie objawy oraz pojawianie się żółtego nalotu wskazują na znaczne odwodnienie organizmu.

• Powiększenie i zaczerwienienie brodawek językowych – mogą być powodowane brakami niektórych witamin.

• Zapalenie języka – często pojawiające się zapalenia języka mogą wskazywać na niedobór witaminy B12.

• Zmiana koloru na bladoszary –w anemii może dochodzić do zmiany koloru języka na bladoszary lub prawie biały.

• Wybroczyny i powiększenie żył językowych – pojawienie się takich zmian oraz zasinienie języka mogą wskazywać na rozwijającą się cukrzycę.

Warto potwierdzać podejrzenia

Diagnozowanie na podstawie wyglądu języka jest trudne, wymaga dużego doświadczenia, a każdy objaw na języku może obrazować różne choroby. Dlatego należy traktować język jako system alarmowy i jeśli coś w nim się zmienia lub nas niepokoi, po prostu trzeba się przebadać.

[su_accordion]
[su_spoiler title="Bibliografia" style="fancy"]

Pang B. i in., Tongue image analysis for a appendicitis diagnosis, Information Sciences 2005, vol. 175, p. 3, s. 160–176, online.

Zdrojewicz Z. i in., Język prawdę ci powie, czyli język jako narzędzie diagnostyczne wielu chorób, Medycyna Rodzinna 2017, nr 3, s. 226–232, online.

Zhang H. i in., Computer aided tongue diagnosis system, Engineering in Medicine and Biologiy Society, 2005, vol. 1, s. 147-154, online.

[/su_spoiler]
[/su_accordion]

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password