On:
list W: Pozostałe choroby person Dodane przez:

Gdy szumi w uszach..

Szum, piszczenie i dzwonienie w uszach - te wrażenia wynikają z nieprawidłowego odbioru impulsów przez ucho.

Czym są szumy uszne

Uszy cały czas analizują i zbierają dźwięki , które pojawiają się w otoczeniu,  przesyłają je do ośrodków słuchu w mózgu, który je też na bieżąco analizuje. Czasem jednak zdarza się, że słyszymy coś, czego nie ma. Nie chodzi o słyszenie głosów, ale o szumy – szum, piszczenie, dzwonienie w uszach. Wszystkie te wrażenia powstają w wyniku nieprawidłowego odbioru impulsów przez ucho.

Szumy uszne bardzo trudno zdiagnozować, ponieważ nie są realnymi dźwiękami. Jest to zjawisko subiektywne i polega na niewłaściwym działaniu narządu słuchu.

Skąd się biorą

Mogą mieć różne przyczyny, do najczęstszych należą:
• narażenie na ostry nagły hałas,
• narażenie na przewlekły hałas,
• przebyte schorzenia laryngologiczne, np. zapalenie ucha środkowego,
• głuchota starcza,
• toksyczne uszkodzenie nerwu słuchowego w wyniku stosowania niektórych leków,
• palenie papierosów,
• udar mózgu,
• zaburzenia hormonalne,
• zmiany zwyrodnieniowe odcinka szyjnego kręgosłupa,
• zmiany zwyrodnieniowe w obrębie aparatu żucia.

Czy są groźne

Szumy uszne wydają się niegroźne i być może dlatego często są bagatelizowane. Warto jednak przebadać uszy, żeby sprawdzić co się dzieje. Pojawiające się wrażenia słuchowe mogą być objawem choroby. Najczęściej nie da się ich cofnąć, ale jest możliwe pogłębienie dolegliwości. Jeśli np. szumy są spowodowane zapaleniem ucha, to nieleczone może się rozprzestrzenić i spowodować utratę słuchu.

Inne zagrożenia

Szumom usznym mogą towarzyszyć: zawroty głowy, zaburzenia równowagi oraz niedosłuch. Długo utrzymujące się szumy mogą wpływać na psychikę, mogą pojawiać się lęki, zaburzenia emocjonalne, a nawet depresja. W razie pojawienia się szumów usznych należy niezwłocznie udać się do lekarza, aby dostosować leczenie do przyczyny choroby.


Bibliografia

Hoare D. i in., Systematic review and meta-analyses of randomized controlled trials examining tinnitus management, The Laryngoscope 2011, vol. 121, s. 1555–1564, online.

Kowalska S., Sułkowski W., Szumy uszne w uszkodzeniach słuchu spowodowanych hałasem, Medycyna Pracy 2001, nr 5 (52), s. 305–313, online.

Maciejewska-Szaniec Z. i in., Szumy uszne u chorych z zaburzeniami czynnościowymi układu ruchowego narządu żucia, Family Medicine and Primary Care Review 2013, vol. 15, p. 3, s. 347–348, online.

Pajor A. i in., Występowanie zaburzeń emocjonalnych u osób z szumami usznymi, Otolaryngologia, 2009, vol. 8, p. 2, s. 86-92, online.

Roberts L. i in., Ringing ears: the neuroscience of tinnitus, The Journal of Neuroscience, 2010, vol. 30, p.45, s. 14972-14979, online.


Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Lub Reset password